Mila Teknik

Baca Gazı ve Duman Arıtma Sistemleri

Tekstil Baca Gazı Arıtma Sistemleri

Tekstil ve suni deri işletmelerinde olan kumaş fırınlarında işlenen kumaşların üzerinde bulunan sentetik ve uçucu ürünlerin ısı sonucu oluşturduğu yağ ve bunun sonunda oluşan dumanı önleme üzerine geliştirilmiş sistemlerdir.

  • Giriş filtresi
  • Soğutma
  • Elektrostatik Ayrıştırma
  • Yağ ayırma
  • Çıkış Fan

Bölümlerinden oluşmaktadır.

Termik Santral Duman Arıtma Sistemleri

Türkiye’nin sahip olduğu en bol fosil kaynaklı yakıt, düşük-kaliteli ve yüksek derecede kirlenmeye yol açan linyittir ve en bol bulunduğundan ülke enerji üretiminin belkemiğidir. Ancak bu tür kömürün kullanımı çok yüksek miktarlarda kükürt dioksit (SO2), azot oksitler (NOx)karbonmonoksit (CO), Ozon (O3), hidrokarbonlar, partiküler madde (PM) ve kül oluşturmaktadır. Bu atıklar, çevre sağlığına çok çeşitli biçimlerde etki eder. Bu olumsuz etkileri şu şekilde sıralayabiliriz:

 

Baca gazları ve atıklarının etkileri

 

Eğer herhangi bir filtre kullanılmazsa 100 megawatt gücünde kömürle çalışan bir termik santralın kirletici etkileri aşağıdaki tabloda görülmektedir.

 

Kükürt dioksit (SO2)

  45,000 ton/yıl

Azot oksitler (NOx)

  26,000 ton/yıl

Karbonmonoksit (CO)

       750 ton/yıl

Katı partiküller (PM)

32,500 ton/yıl

Hidrokarbonlar

       250 ton/yıl

Kül

    5,660 ton/yıl

Kaynak: Türkiye Çevre Sorunları Vakfı

Curricular Economy

More fuel-efficient aircraft. More direct and on-time flights. Safer skies and airports. We're found on virtually every commercial, defense and space aircraft.

Energy & Climate

Since 2010, our facilities have implemented more than 4,300 efficiency projects including building automation and controls, lighting and mechanical upgrades, saving more than $80M (annualized).

Operations

Over 100 years ago, we defined energy efficiency by making indoor comfort automatic. Today, we redefine it in 10 million buildings using our technology.

Human Rights

Each year, we keep over half a billion workers safer and more productive with voice-enabled software, barcode scanners, mobile computers and protective equipment.

Conflict Minerals

We pioneered automation control. So we understand complex industrial facilities, and how to create high-quality and high-performance chemicals and materials.

Natural Infrastructure

We provide resources and financial support to causes around the world and encourage employee volunteerism.

Sustainability in Action

Manufacturing basic things

Kimberly-Jayson Corp., Irving, Texas, reports it will invest $30 million to expand and improve its Berkley Mill nonwovens…

Learn More
Applied DNA Sciences, WestPoint Home Sign

We discover how these cultural influences affects to work.

Learn More
HanesBrands Awarded Ninth

The Good Life, Out of the Box, can change or influence our lifestyle.

Learn More

Sustainability Report

— View Infographics

Vision, Mission, Strategy & Principles